Back to Question Center
0

Semalt: Scrapers Përmbajtja. Si të zbuloni se kush po vjedh përmbajtjen tuaj

1 answers:
Nëse jeni një bloger ose shkrimtar i përmbajtjes, shanset janë që ju të njihni gjithçka rreth scrapers përmbajtjes. Vini re se scrapers përmbajtje mund të kopjoni ose të vjedhin përmbajtjen tuaj të internetit për bloget e tyre private pa asnjë leje. Disa nga scrapers përmbajtjes vetëm kopjoni dhe ngjisni blog postimet tuaja gjatë gjithë kohës, ndërsa të tjerët përdorin programe të automatizuara për të marrë përmbajtje nga RSS feeds dhe ta publikojnë atë në faqet e tyre të internetit. Këtu do të përshkruajmë se si të zbulojmë se kush është duke vjedhur përmbajtjen tuaj të internetit dhe çfarë masash duhet të merrni kundër tyre.

Nëse nuk kërkoni për titullin tuaj të postës në Yahoo, Bing ose Google, nuk mund të gjurmoni faqet e internetit që vjedhin përmbajtjen tuaj ne nje baze te rregullt. Nëse jeni duke kërkuar të dini për ato spam mers ose haker, ju mund të provoni ndonjë nga mënyrat e mëposhtme.

1. Copyscape:

Është mënyra më e lehtë dhe më e thjeshtë për të gjetur se kush po vjedh përmbajtjen tënde në internet. Ky program ju lejon të futni URL-të e përmbajtjes suaj në internet dhe të gjeni kopjet e tij në World Wide Web. Ju ose mund të përdorni versionin e tij të lirë me opsione të kufizuara ose version premium që ju lejon të kontrolloni rreth 10,000 faqe web për disa dollarë.

2. Trackbacks:

Ju gjithashtu mund të provoni ndjekjet e faqes suaj të WordPress për të identifikuar dhe shtypur faqet që vjedhin përmbajtjen tuaj pothuajse çdo ditë. Nëse përdorni Akismet, shumë nga ndjekësit do të shfaqen në dosjen tuaj të spamit. Çelësi për identifikimin dhe marrjen e trackback është të përfshijë lidhjet e postit tuaj me tekste të mëdha ankorimi. Lidhja e brendshme dhe e jashtme është e rëndësishme për optimizimin e sitit tuaj.

3. Mjetet Webmaster:

Një tjetër mënyrë për të gjetur scrapers përmbajtje është duke përdorur Tools Webmaster Tools. Shko në Web> Lidhjet e llogarisë suaj Google Analytics dhe klikoni në kolonën Faqet të lidhura. Çdo faqe interneti që ka lidhur postimet tuaja do të shfaqet në këtë fushë. Për të gjetur lidhjet tuaja në këtë faqe, vetëm duhet të klikoni në domenin dhe të gjeni detajet se cilat artikuj të faqes suaj të internetit janë vjedhur deri më tani. Këtu do të keni mundësi të shihni se sa shkëlqyeshëm janë kopjimi dhe pastrimi i titujve dhe përmbajtjeve tuaja postare në baza ditore.

4. Njoftimet e Google:

Nëse nuk jeni postuar rregullisht dhe po kërkoni të mbani lart me ndonjë përmendje të postimeve ose artikujve të blogut në faqe të tjera, duhet të krijoni Google Alerts duke përdorur përputhjen e saktë të titujve të artikujve tuaj duke e vënë atë në thonjëza.

Merrni Kredi për Postin e Scraped:

Nëse keni krijuar një faqe WordPress, duhet të provoni një shtojcë të futbollit të RSS. Kjo lejon përdoruesit të vendosin copa të personalizuara të tekstit tuaj në fund ose në krye të përmbajtjes së RSS. Dhe në qoftë se nuk zotëroni një faqe WordPress, thjesht duhet të përfshini përshkrimin e shkurtër ose shënimin në pjesën e poshtme ose të lartë të përmbajtjes suaj, që përbëhet nga informacione të ngjashme dhe duhet të referohen si duhet.

Si të ndalosh grumbullimin e përmbajtjes?

Nëse nuk doni që dikush të vjedhë ose të kopjojë përmbajtjen tuaj të internetit, duhet të merrni disa masa. Para së gjithash, duhet të kontaktoni administratorin e faqes dhe t'i kërkoni atij që të heqë faqet ku kopjohen përmbajtjet e uebit. Ju mund ta bindni atë / ajo që të marrë ato artikuj menjëherë.

Nëse nuk ka mënyra për të kontaktuar një administrator, duhet të bëni kërkimin Whois për të zbuluar se kush e zotëron këtë faqe interneti ose emrin e domain. Nëse nuk është regjistruar privatisht, do të gjesh lehtë adresën e emailit të administratorit. Përndryshe, ju mund të kontaktoni GoDaddy ose HostGator dhe ta sillni në vëmendjen e tyre se faqja e internetit ose emri i domain-it në fjalë po vjedh vazhdimisht përmbajtjen tuaj të internetit dhe duhet të hiqet ose pezullohet në çast.

E fundit por jo më e pakta, ju mund të vizitoni DMCA. Duhet të përdorësh shërbimin e shkëputjes për të hequr imazhet, videot, postimet e bloget dhe përmbajtjet e tua të autorit. Ka disa shtojca WordPress që inkorporojnë shenjat e mbrojtura DMCA, dhe ju mund ta instaloni në faqen tuaj për të paralajmëruar hakerët dhe hajdutët e mundshëm Source .

December 22, 2017