Back to Question Center
0

Aksionet e semalteve Një udhëzues për të bllokuar dhe hequr Google Analytics Spam

1 answers:

Spam Analytics nuk është një çështje e re, por kohët e fundit ajo është bërë shumë më e rrezikshme se kurrë. Këtu eksperti kryesor nga Semalt , Lisa Mitchell, do të shpjegojë disa mënyra për të bllokuar dhe hequr Google Analytics spam. Ju gjithashtu do të merrni një ide se si ato ndikojnë në faqet tuaja.

Gjëja e parë që do të duhet të dini është se spam analytics vjen në forma të ndryshme: spam ghost dhe bot spam. Të dy këto forma ndikojnë në Google Analytics në masë të madhe. Prandaj, mënyra për t'u marrë me to duhet të jetë ndryshe dhe fokusi juaj duhet të jetë se si t'i largoni ato nga e gjithë.

Çfarë është Bot Spam?

Trafiku Bot ose bot spam është më i zakonshëm dhe më i rrezikshëm se sa do të prisni ndonjëherë. Në muajt e fundit, ajo ka infektuar më shumë se dy miliardë faqe për shkak të trafikut me cilësi të ulët. Jo të gjitha botët janë të rrezikshëm apo të keq, megjithatë. Google, Bing dhe motorë kërkimi të tjerë të mëdha varen nga bots kërko kur është fjala për zvarritjen dhe indeksimin e përmbajtjes në faqet e internetit. Crawlers komerciale të tilla si SEMrush, Pinterest, ushqyesve të ushqimit si FeedBurner, Twitter, si dhe bots monitorimit si WordPress, Uptime Robot, janë të gjitha të mira për të shkuar me të. Por ju duhet të bëni çmos për të hequr qafe bots spam që kanë tendencë për të shkatërruar faqen tuaj në një masë të madhe.

Spam bots ose spam servil janë programet që janë të dizajnuara për të automatizuar detyra të ndryshme, të tilla si vjedhja e përmbajtjeve dhe të dhënave, shkarkimi i serverëve, spamming e komenteve, sulme phishing dhe sulme DDoS. në kategori të ndryshme, të tilla si mjetet e piraterisë, imituesit, spammers dhe scrapers.Përfaqësuesit janë ato që përdorin identitetet e rreme për të anashkaluar masat tuaja të sigurisë.Ata janë përdorur për të vendosur sulmet DDoS Lloji i dytë është mjet hacking, i cili përdoret për shpërndarjen Malware dhe viruse të ndryshme Dy vjet më parë, Google pretendoi se faqet e internetit të 200 për qind u hodhën për shkak të kësaj çështjeje. përdorimi i botëve për përhapjen e përmbajtjes promovuese në formën e lidhjeve dhe komenteve phishing.

Ka mënyra të ndryshme për të bllokuar dhe për të hequr bots dhe spam. Disa prej tyre janë diskutuar më poshtë.

Automatik Bot / Spider Filtering Feature

Ky tipar u prezantua nga Google disa muaj më parë. Kjo ju lejon të kontrolloni dhe të bllokoni trafikun që vjen nga adresa IP të panjohura. Ju lehtë mund të shpëtoj nga merimangat dhe bots me këtë lloj. Ju mund të krijoni filtra në listat IAB / ABC Ndërkombëtare Spiders & Bots. Filtrat e auto-filtrave janë mbrojtja më e fuqishme kundër spam-it, pasi që shumë vende kanë përfituar prej saj. Është e lehtë për t'u zbatuar dhe ju jep rezultate të shkëlqyera.

Block Bots duke përdorur .htaccess

Një tjetër mënyrë është bllokimi i bots duke përdorur .htaccess files. Ky funksion i filtrit të automobilave ndihmon në heqjen e bots vizitave të Google Analytics. Ajo parandalon ardhjen e botëve, por kjo nuk mund të jetë një zgjidhje e përhershme për faqen tuaj te internetit. Nëse keni ndonjë konfuzion ose pyetje rreth zgjidhjeve të dhëna këtu, mund të merrni në kontakt me ne përmes seksit të komenteve më poshtë Source .

November 29, 2017