Back to Question Center
0

Duke kërkuar për një alternative për bllokimin e spam-it të referimit? Get Down To Këshilla Nga eksperti Semalt

1 answers:

Mund të keni parë spam në referim në Google Analytics. Kjo dëmton pamjen e një faqe në internet dhe mund të hiqet në raportin tuaj në asnjë kohë. Për më tepër, spam referimi krijon shumë probleme për përdoruesit dhe hedh kohën tuaj në internet. Ajo ka aftësinë për të anashkaluar strategjitë tuaja të marketingut në një masë të madhe. Spamja e referimit nuk është një term i ri. Ajo ka qenë rreth e rrotull për vite, dhe këshilla të ndryshme janë ofruar nga Google dhe marketers për të hequr qafe atë.

Hyrje në spam referimi

Nik Chaykovskiy, një profesionist i lartë nga Semalt , përgatiti këtë artikull interesant për spam-in e referimit, duke na siguruar informata të dobishme dhe këshilla se si ta parandalojmë atë. Ajo është ndarë në dy lloje: bllokimi i referimit të servilëve dhe spam i referimit të fantazmës.

Spastrimi i referencës së Ghost-it vjen kur spammers dërgojnë të dhëna të padobishme direkt në llogarinë tuaj të Google Analytics nëpërmjet Protokollit të Matjes pa vizituar faqen tuaj. Kërkesa spam kurrë nuk viziton faqen tuaj, por goditja shfaqet gjithmonë në raportin e Google Analytics. Spamja e referimit të crawlerit ndodh kur disa spam vizitojnë faqen tënde dhe norma e kërkuesit shfaqet si përqind.

A keni spam në të dhënat

Spam referimi krijon spikes në trafikun tuaj të internetit dhe është e vështirë për t'u marrë me të. Megjithatë, mund të gjesh spamterët dhe hakerët të cilët mund të shfaqin ato pikëpamje në raportin tënd të Google Analytics. Për këtë, duhet të shkosh në seksionin e blerjes në Google Analytics dhe të vëzhgosh të gjitha referimet e tua. Nëse shihni ndonjë nga këto faqet e internetit, duhet ta bllokoni menjëherë..4webmasters.org, button-for-website.com, trafficmonetize.org, webmonnetizer.net, event-tracking.com, darodar.com, dhe get-free-traffic-now.com janë shembujt e zakonshëm të burimeve të spamit të referimit. 8)

Mos e injoroni këtë kërcënim

Ekspertët kanë ngritur pyetje të ndryshme rreth asaj se si të heqin qafe spam-in e referimit në masë të madhe. Shumica e webmasters supozojnë se të dhënat që gjenerohen nga spam-i i referimit janë të besueshme, sepse hitet tregohen gjithmonë në Google Analytics. Por e vërteta është se të dhënat nuk janë të sigurta dhe nuk duhet të merren si të mirëqena.

Bllokimi i spamit të referimit

Është e domosdoshme të parandaloni spam-in e referimit në Google Analytics sa më shpejt të jetë e mundur. Mbrojtja e faqes suaj dhe të gjitha nëndominave është e vetmja mënyrë që biznesi juaj të mbijetojë në internet. Në fillim, do të duhet pak kohë për të mësuar të gjitha metodat dhe truket. Marketers dixhitale pohojnë se ju mund të pastroni të dhënat tuaja duke krijuar filtra. Hapi i parë është të autorizosh llogarinë tënde të Google Analytics dhe të kontrollosh raportet në baza të rregullta. Hapi tjetër është të përdorni opsionin IsReferralSpam për pastrimin e të gjitha seancave. Më vonë, duhet të krijoni raporte në llogarinë tuaj të Google Analytics bazuar në të dhënat e reja.

A është legjitim trafiku yt?

Nëse keni problem të pranoni shumë hite pa SEO, ka shanse që spammers kanë goditur faqen tuaj. Mënyra më e mirë për t'i hequr ato është krijimi i filtrave dhe bllokimi i adresave IP të tyre sa më shpejt që të jetë e mundur. Ka shanse që spammers po ju dërgojnë trafik të drejtpërdrejtë, por cilësia e tij është komprometuar. Trafiku i drejtpërdrejtë vjen nga mediat sociale, dhe kështu mund të varet Source .

November 29, 2017