Back to Question Center
0

Heqja e Spam-it të Referimit me Ekspertin e Semalt-it

1 answers:

Të gjitha llojet e spam-it të referimit, bots dhe merimangat janë të interesuar të përdorin hapësirën tuaj të serverit dhe faqet e internetit të WordPress për arsye personale. Ajo duket si hakerat janë gjithmonë të zënë në tricking webmasters dhe search engine s në një mënyrë apo tjetrën. Spam ka nevojë për shumë faqe interneti, por ju nuk mund të jeni të interesuar t'i lini ato të prishin biznesin tuaj - gratis vps server hosting. Nëse posedoni një faqe interneti të WordPress, ju duhet të hiqni qafe spam, merimangat dhe bots sa më shpejt të jetë e mundur.

Andrew Dyhan, (e 12) Semalt ekspert, specifikon se referimi spam është një lloj i spam që ndikon në Blogger dhe WordPress faqet e internetit në një numër të madh. Gjithashtu, ai merr në llogarinë tuaj të Google Analytics dhe preys në gradat e kërkimit tuaj. Kështu, bllokimi i spamit të referimit është i detyrueshëm nëse dëshironi të rriteni biznesin tuaj në internet.

Hyrje në Referrer Spam

Spamja e referimit synon të dy faqet e tua dhe llogaritë e Google Analytics. Për disa muaj, është bërë një problem i madh për webmasterat. Nëpërmjet URL-ve të rreme, hakerat i dërgojnë faqet e trafikut me cilësi të ulët dhe shanset për t'u ndaluar nga motorët e kërkimit janë të larta..

Spam Block Referrimi në WordPress Websites

Ju duhet të bllokoni spam-in e referimit jo vetëm në llogarinë tuaj të Google Analytics, por edhe në faqet e internetit të WordPress-it tuaj. Hapat e mëposhtëm janë thelbësorë në këtë drejtim:

Instalimi i Plugins Spam Referimi

Ju mund të filloni procesin duke instaluar disa shtojca spamesh në faqet e internetit të WordPress. Një numër i madh i plugins janë në dispozicion në internet. Në rast, ju nuk keni gjetur një plugin të tillë në WordPress vetë; mund ta shkarkoni nga një burim i besueshëm dhe të instaloni në faqen tuaj. Sucuri, Spamreferralblock, spam e bllokut të referencës së bllokut dhe shtojca të tjera mund të gjykohet në këtë drejtim. Të gjithë ata monitorojnë spamin e referimit dhe e largojnë atë nga faqet tuaja brenda disa sekondash.

Konfiguro parametrat

Pasi të keni instaluar një plugin, hapi tjetër është konfigurimi i cilësimeve të faqes tuaj WordPress. Ju nuk duhet të harroni të aktivizoni plugin para mbylljes së dritares. Qëllimi është që të siguroheni që të gjitha spamet dhe botët e referimit po hiqen dhe bllokohen çdo ditë, kështu që ju duhet të mbani një sy në cilësimet dhe konfiguroni atë sa herë që është e nevojshme.

Kontrolloni përditësimet tuaja të fundit dhe krijoni blloqe të personalizuara

E treta dhe një nga taktika më e fuqishme është që të kontrolloni përditësimet më të fundit në faqen tuaj të WordPress dhe të krijoni blloqe doganore nëse është e nevojshme. Kjo parandalon mbërritjen e spam-it të referimit, merimangat dhe botët, dhe siguron sigurinë e faqes suaj në masë të madhe. Ju gjithmonë duhet të mbani një sy në këshilla dhe truket e përditësuar që ofrohen nga WordPress. Kontrolloni nëse disa shtojca të reja janë futur në ditët e fundit. Ju duhet të provoni këto shtojca vetëm kur jeni të sigurt se shumë njerëz i kanë provuar tashmë ato.

Shiko listën e faqeve të bllokuara

Pasi hapat e mësipërm janë përfunduar, hapi i fundit është të shohësh listën e domeneve dhe nëndomenjave të bllokuara për të pasur një ide se cilat vende kanë marrë shumë pikëpamje të rreme. Për të parë listën e plotë, duhet të shkosh në llogarinë tënde të Google Analytics dhe të kontrollosh detajet atje.

November 29, 2017