Back to Question Center
0

Semalt paralajmëron për rrezikun e rritjes së sulmeve të kompjuterave të zombies

1 answers:

Spammers dhe hakerat janë vazhdimisht honing armët e tyre në kërkim për të shkelur mbrojtjen në internet. Ata përfitojnë nga programet që instalohen automatikisht në qindra e mijëra kompjutera. Hakerët i drejtojnë këto programe në mënyrë që ata të infektojnë një numër të madh të pajisjeve në të njëjtën kohë.

Ata përdorin një shumëllojshmëri sistemesh, të cilat thirren kolektivisht si botnet. Botnets janë fajësuar për spike në në numrin e spam në muajt e fundit. Janë raportuar shumë raste të vjedhjes së të dhënave, dhe hulumtuesit e sigurisë janë të shqetësuar për mënyrën se si të heqin qafe botnet. Ata automatizojnë dhe modifikojnë pajisjet kompjuterike dhe smartfonë, duke amplifikuar efektet e të gjitha programeve dhe viruseve të dëmshëm.

Max Bell, Menaxheri i suksesit të klientëve, Semalt , thotë se problemi ka marrë një formë serioze, dhe sofistikimi i tij në rritje është ajo që ngatërron ekspertët e TI. Ai përfshin të dhënat tuaja, derdh paratë nga llogaritë bankare dhe depërton sistemin që merret me bursë.

Gadi Evron, eksperti i sigurisë në Beyond Security, thotë se është koha e përkryer për të hequr qafe viruset e profilit të lartë dhe të profilit të ulët. Kjo kompani izraelite zbuloi një program vitin e kaluar që mund të ndihmonte në parandalimin e zombies në pajisjet kompjuterike. Është e vërtetë se ka një numër të madh të infeksioneve kompjuterike, dhe numri po rritet dita ditës. Megjithatë, fuqia e programeve botnet është bërë e pafund..David Dagon, një studiues në Institutin e Teknologjisë në Gjeorgji, ka nisur një projekt që fokusohet në kontrollin e viruseve dhe botneteve në sistemin kompjuterik. Ai thotë se programet botnet kanë shkatërruar më shumë se 600 milionë kompjuterë në mbarë botën.

Të gjitha programet keqdashëse dhe plaga e viruseve kishin depërtuar në World Wide Web që nga viti 1987 kur ishin vetëm gjashtëdhjetë mijë kompjutera të lidhur në internet. Çdo herë, një menaxher i sigurisë kompjuterike ose përdoruesi përpiqet të pastrojë dëmtimin, patchet e viruseve dhe botneteve ende mbeten në sistem. Për fat të keq, sulme të tilla janë bërë endemike, dhe është e nevojshme që ne të heqim qafe botnetin sa më shpejt të jetë e mundur. Siguria e thjeshtë kompjuterike nuk mjafton, sepse ne kemi nevojë për ekspertë të cilët mund të krijojnë infrastruktura të fuqishme kundër botneteve dhe viruseve në internet.

David Farber nga Carnegie Mellon thotë se botnets përfaqësojnë kërcënimet me të cilat është e vështirë të merren. Ai është një pionier i IT dhe ka punuar në një numër të madh projektesh. Sipas tij, është një nga kërcënimet e fshehta, dhe ai dhe ekspertët e tjerë të IT-së janë të shqetësuar për këtë çështje. Binarët depërtojnë lehtësisht në pajisjet kompjuterike dhe dëmtojnë një numër të madh skedarësh. Për më tepër, viruset dhe botnetet sulmojnë shpejt shfletuesit e uebit dhe sistemet operative të vjetra.

Deri tani, viruse dhe botnet kanë infektuar një numër të madh të sistemeve operative dhe kompjuterëve në të gjithë botën. Vende të ndryshme kanë raportuar se sulmet lidhur me botnet kanë dëmtuar kompjuterët shtetërorë dhe privatë dhe janë shpërndarë në mënyra të ndryshme. Metodat më të zakonshme janë nëpërmjet postës elektronike, skedarëve të shkarkueshëm dhe mesazheve të dyshimta të medias sociale.

ShadowServer është një kompani e sigurisë kompjuterike që punon në programet antivirus dhe është përgjegjës për monitorimin e aktiviteteve botnet. Ajo ka gjurmuar mbi katër milion makina të infektuara dhe më shumë se dy mijë sisteme të kontrollit IRC, të cilat njihen gjithashtu si serverët e komandës dhe kontrollit.

Serry Winkler, një ekspert në Denver, thotë se është e mundur të fikni kërcënimet e sigurisë së rrjetit duke përdorur disa programe dhe programe. Ajo madje ka vendosur të blejë disa sisteme kompjuterike të avancuara për të kryer studimet e saj Source .

November 29, 2017