Back to Question Center
0

Semalt shpjegon pse duhet të bllokohet bots dhe crawlerët e faqes

1 answers:

Është e sigurt të thuhet se shumë pikëpamje që vijnë në faqen tuaj të internetit janë nga burime jo njerëzore dhe jo të vërteta dhe kjo nuk është e arsyeshme sepse duhet ta heqësh atë nëse dëshiron të shohësh faqen tënde në rritje për një jetës. Nëse mendoni se trafiku i bot është i mirë dhe i besueshëm, po bën një gabim të madh, pasi ai mund të çojë Google-in të çaktivizojë llogarinë tuaj në AdSense. Më shpesh, botët janë të dukshëm si trafik njerëzor në Google Analytics, por nuk ishte rasti muaj më parë. Këto ditë, më shumë se shtatëdhjetë për qind e trafikut të gjeneruar nga faqet e internetit të vogla është nga bots dhe burime të rreme. Max Bell, ekspert i Semalt , ju paralajmëron se bots gjithmonë përpiqen të hyjnë në faqen tuaj në shumë mënyra, dhe mund të mos jetë e mundur që ju të shpëtoheni prej tyre.

Bots Mirë

Një numër i konsiderueshëm botësh që vizitojnë faqet tuaja nuk janë asgjë më shumë se e rreme dhe e padobishme; edhe ato janë të dobishme për faqet tuaja të internetit nëse vijnë në një sasi të vogël. Për shembull, disa prej botëve të mira përdoren nga Google për të zbuluar përmbajtje të re në internet. Pothuajse të gjithë motorët e kërkimit përdorin bots të mirë për të identifikuar cilësinë e artikujve. Mënyra se si ata e përcaktojnë cilësinë është ndryshuar, tani ata përdorin përdorimin e softuerëve të softuerëve me shumicë..Skemat ndjekin lidhjet, hidhen nga një vend në tjetrin, dhe indeksojnë përmbajtje të reja dhe të ndryshuara. Bots Google janë të komplikuara, me grupe të thella të rregullave që mund të qeverisin sjelljen e tyre. Për shembull, komanda NoFollow në lidhjet i bën ato më pak efektive dhe të padukshme për bots Google.

Bad Bots

Bots të këqija janë ato që shkatërrojnë faqen tuaj dhe nuk mund të japin ndonjë përfitim. Ato janë zbuluar me qëllim dhe automatikisht janë të indeksuara. Përmbajtja juaj shfaqet tek njerëzit dhe botët, duke injoruar cilësinë dhe origjinalitetin. Bots keq këqij direktivat robot dhe mos përdorni blloqe IP për të ruajtur cilësinë e faqeve tuaja të internetit. Një nga problemet më të mëdha me këto botë është se përmbajtja është e vështirë të indeksizohet dhe mbetet e fshehur nga publiku, ndërkohë që mbetet e hapur për hakerët të cilët mund të kenë akses në skedarët tuaj për të komprometuar sistemin tuaj. Ka edhe bots spam që mund të dëmtojnë performancën e përgjithshme të faqes suaj. Ata mbushin faqen tuaj me mesazhe të paracaktuara, duke i bërë tregtarët e degës të ndihen keq.

A duhet të bllokoni Bots

Nëse vazhdimisht merrni pikëpamje nga botët e mirë, ato mund të mos jenë të nevojshme për t'u bllokuar. Por nëse merrni pikëpamje nga botsat e këqija, mund të konsideroni bllokimin e tyre. Ju duhet të bllokoni Googlebot, që është atje për të hequr faqen tuaj nga rezultatet e kërkimit të kërkimit. Nga ana tjetër, ju duhet patjetër të bllokoni bobinët. Nëse jeni të vetëdijshëm për mbrojtjen e faqes suaj nga DDOSing, është e nevojshme të bllokoni adresat IP të bots dhe spammers. Gjithmonë mbani mend se bots keq nuk do të kujdesen për dosjet tuaja robot.txt, e cila është shumë për të ardhur keq që mbrojtja e kësaj skedari është e detyrueshme për rritjen e faqes suaj dhe performancën e saj të përgjithshme Source .

November 29, 2017