Back to Question Center
0

Semalt: Si të vendosni dhe bllokoni spamun e Google Analytics Referral

1 answers:

Për një biznes të vogël, asgjë nuk është më e mirë se sa të futesh në llogarinë e Google Analytics dhe të shohësh shumë trafik që po futesh. Do të ishit të gëzuar ta dinit se faqja juaj po merr pikëpamje të ndryshme dhe nuk mund të hyjë në vlerësimin e nëse ky trafik është i vërtetë apo jo. Nëse nuk keni prani të fortë të mediave sociale ose nuk keni bërë SEO siç duhet, atëherë ka shanse që të jeni bërë viktimë e spamit të referimit të Google Analytics. Inspect me kujdes nëse keni zhvilluar backlinks siç duhet apo jo. Dhe në qoftë se ju nuk keni backlinks dhe ende duke marrë shumë pikëpamje, atëherë trafiku juaj është i rremë dhe jo-legjitime.

Lisa Mitchell, Menaxheri i Suksesit të Konsumatorëve të Semalt , di se si të luftojë spam-in e referimit dhe ndan këtu disa çështje praktike.

Google Analytics spam është më shumë se vetëm një shpërthim i zhgënjimit kur është fjala për drejtimin e një biznesi për një jetë. Bots mund t'ju ndihmojnë të zvarritni faqen tuaj, por kurrë nuk mund të merrni ndonjë shitje apo të ardhura nga AdSense. Plus, nuk mund të përfitoni nga shërbimet e ndjekjes së Google pasi jeni duke vuajtur nga spam analytics. Kjo mund të krijojë ndikime serioze në të dhënat tuaja të perceptuara, të bllokojë trendet dhe modelet e faqes tënde dhe të merrni përqindjen e fryrjes së përqindjes në përqindje. Bots analitike mund dhe ndodhin në një sasi të madhe që është e pamundur të merret me bizneset e vogla..Për shembull, nëse keni marrë shumë hite dhe pikëpamje gjatë kësaj jave dhe nuk keni bërë ndonjë SEO, atëherë ju jeni viktimë e kësaj çështjeje dhe duhet të hiqni sa më shpejt që të jetë e mundur.

Spotting spam referimi

Disa nga faqet e internetit të spam-it e bëjnë të lehtë për ju që t'i vini në dukje ato, më së miri , oferta, 100 dollarë dhe të ngjashme. Është e lehtë për të gjetur ato, sepse URL-të e tyre janë të pranishme në internet. Blerja e shërbimeve SEO nga një kompani e besueshme është e vetmja mundësi për mbijetesën tuaj në internet. Nëse keni një marketer dixhital, kërkoni nga ai të vërë në dukje spam-in e referimit dhe të shpëtoj atë sa më shpejt që të jetë e mundur. Faqet e internetit me qëllim të keq mund të jenë legjitime dhe mund t'i gjeni përmes lidhjeve të rastësishme dhe emaileve të rreme. Nëse dikush po ju kullon me anë të postës elektronike, duke kërkuar që të klikoni lidhjet e tyre të siguruara, atëherë duhet të mbani veten larg prej tyre. Fatkeqësisht, spam-i i Analitikës është diçka ndryshe dhe shumë më e komplikuar në vend se spam-i i referimit. Sa herë që shihni referenca nga freemoneyonline ose faqet e internetit të ngjashme, është më mirë të mbyllni dritaret e tyre dhe të pastroni cache tuaj.

Ndalimi i spamit të referimit

Pasi të keni identifikuar spam-in e referimit, hapi tjetër është t'i ndaloni ata që të ruajnë raportet tuaja të Google Analytics. Filtrat janë një mënyrë e lehtë për t'i ndaluar ato. Mund të krijoni sa më shumë filtra që të jetë e mundur për të parandaluar që vizitat e spam-it të regjistrohen në Google Analytics. Përndryshe, mund të merrni pamje pa filtra që lejojnë faqen tuaj të marrë vetëm trafik të ligjshëm. Pamja e testit, nga ana tjetër, është një kopje e pamjeve pa filtra ku je i lirë të shtosh filtra të ndryshëm në analytics për testim. E fundit por jo më pak, mund të zgjedhësh opsionin e pamjes master që teston filtrat tuaj dhe punon automatikisht për të kryer detyrat e tua Source .

November 29, 2017