Back to Question Center
0

Social Media Marketing Tips Nga Semalt Ju duhet të dini

1 answers:

Nëse drejtoni një biznes të vogël dhe të ri, ka shanse që ju keni injoruar praninë e mediave sociale. Dhe nëse shpenzoni më shumë se sa kohë në faqet e internetit si Facebook, Twitter, Pinterest, LinkedIn dhe Google+, Nik Chaykovskiy, eksperti Semalt , ju siguron që këto vende do t'ju japin shumë përfitime kohë. Kështu, është e rëndësishme të zgjedhësh faqet e mediave sociale me mençuri dhe të kalosh pak kohë në menaxhimin e tyre. Sa kohë ju kaloni do të vendosni se sa shikime i keni në faqen tuaj dhe sa produkte mund të shisni në internet. Facebook dhe Twitter janë dy rrjete kryesore të mediave sociale, ku ekspozimet personale dhe të markave janë me rëndësi të madhe. Sot, kemi ndarë disa këshilla për marketingun e mediave sociale për çdo biznesmen të vogël.

Facebook

Ndërsa përdorni Facebook, ju duhet të krijoni faqe, të bashkoni komunitetet dhe të angazhoni gjithnjë e më shumë njerëz përmes reklamave në Facebook. Këto nuk do t'ju kushtojnë shumë, por audienca juaj e synuar do të mësojë gjithçka për markën tuaj dhe biznesin tuaj. Hapi i parë është krijimi i faqes tuaj të biznesit dhe marrja e verifikimit nga Facebook. Sigurohuni që ta mbushni atë me shumë përmbajtje të angazhuar dhe të shkruani artikuj me cilësi për markat tuaja. Ndani faqen në komunitetet dhe kërkojuni të tjerëve që të pëlqejnë..Hapi i ardhshëm është krijimi i strategjive të përmbajtjes për Facebook dhe postimi i artikujve kur shumica e tifozëve tuaj janë në internet. Do të ishte mirë nëse planifikoni postimet dhe do të merrni ekspozimin maksimal, sidomos gjatë kohës së pikut.

Twitter

Ndërsa përdorni Twitter, qëllimi juaj duhet të jetë për të marrë shumë pasues dhe për të futur hashtags të duhur për ta bërë atë të mundur. Twitter është një nga mënyrat më të mira për të bashkëvepruar dhe për të komunikuar me botën. Nëse tweets tuaj të shkojnë virale, ju mund të jeni i sigurt për praninë e shkëlqyer online. Gjëja e parë për ta bërë të mundur është të krijosh biografinë tuaj si duhet. Futni emrin tuaj, foto profilin dhe shkruani pak për veten me një lidhje mbrapa në markën tuaj. Hapi tjetër është që të zgjedhni njerëzit që dëshironi të ndiqni dhe kërkoni nga ata që t'ju ndjekin. Përsëriteni këtë proces çdo ditë dhe sigurohuni që të mbani audiencën tuaj të interesuar gjatë gjithë kohës. Nëse ndani disa gjëra të dobishme dhe të dobishme në Twitter, ka shanse që ju do të merrni shumë pasues në një çështje ditësh.

LinkedIn

LinkedIn është platforma e tretë më e famshme dhe e mrekullueshme e mediave sociale. Këtu punëkërkuesit dhe biznesmenët takohen çdo ditë. Nuk do të ishte gabim të thuhet se LinkedIn është CV juaj dixhital. Këtu do të duhet të shkruani për përvojën tuaj personale dhe profesionale, për sfondin arsimor dhe të përpiqeni të lidheni me një numër të madh njerëzish. Sa më shumë njerëz me të cilët lidheni, aq më i lartë do të ishte shansi juaj për të marrë në punë online. Edhe kur jeni duke bërë dhe promovuar një biznes në LinkedIn, mund të merrni lehtësisht ekspozimin bazuar në numrin e lidhjeve dhe pasuesve që keni. Promovoni përmbajtjen tuaj këtu në baza të rregullta dhe shkëmbeni gjëra të angazhuara pothuajse çdo ditë Source .

November 29, 2017